SSH ile Wordpress Kurulum

SSH(File Transfer Protocol) ile yarı otomatik wordpress kurulum işlemini bu rehberde bulabilirsiniz.Kalıcı bir anlatım olması için adım adım resimler ve yazı sonunda videolu anlatım kullanılmıştır.

Kiwi standing on oval

Bu rehberde neler yer alıyor;

SSH

Eski bir yazılımcı yada linux kullanıcısıysanız siyah ekranlara aşinasınızdır.Temel Shell kodlarına hakim, terminal ekranına giriş yaptıktan sonra ne yapacağınızı iyi bilirsiniz.Bu rehberin amacı temel terminal bilgileriyle yarı-otomatik wordpress kurulumunu anlatmaktır. Yarı otomatik olarak adlandırmamızın sebebi Veritabanı kısmında Cpanel kullandığımız içindir. Veritabanı işlemlerinide terminal üzerinden yapabilirsiniz fakat bu içerik Cpanel üzerinden, diğer metotlarda kullandığımız bilgileri pekiştirmeyi amaçlamıştır.

SSH Nedir?

SSH terimi Secure Shell'in kısaltılışıdır.SSH ağ üzerinde bulunan bir sunucuya güvenli bir şekilde bağlanarak, sunucu üzerinde güvenli işlemler yapılmasını amaçlamaktadır. SSH tercih edilmesinin diğer bir sebebi güvenli olmayan diğer protokollerin (Telnet,Rlogin) ortaya çıkarabileceği güvenlik zaafiyetini azaltmaktır. SSH üzerinden yapılan dosya transferleri, bağlantılar şifreleme metotları kullanarak maksimum güvenliği sağlamaktadır.

Wikipedia : Güvenli Kabuk (SSH), ağ hizmetlerinin güvenli olmayan bir ağ üzerinde güvenli şekilde çalıştırılması için kullanılan bir kriptografik ağ protokolüdür. En iyi bilinen örnek uygulaması bilgisayar sistemlerine uzaktan oturum açmak için olandır.

SSH nasıl çalışır?

Cihazlardan biri SSH sunucusu diğeri ise SSH istemcisi olarak işaretlenir. Bağlantı aşamasında istemcinin uzaktaki makineye, yani SSH sunucusuna bağlanıp kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekir. Bu doğrulama aşamasında açık anahtarlı şifreleme (public key encryption) kullanılır. Onaylama sonucu kullanıcıya sistemi kullanmasına izin verilir. SSH kullanımı için otomatik olarak açık-gizli anahtar çifti üreterek ve parolayı kullanarak yetki sahibi olmak mümkün. Diğer bir yol da kimlik kanıtlaması için açık ve gizli anahtar çiftini manuel olarak üretmek.

SSH ile nasıl bağlanılır?

SSH ile bağlantı kurmanız için önce terminali açıyoruz.Akabinde terminale şu komutu yazıyoruz; ssh kullanici@sunucu . Kullanıcı ve sunucu bilgisini doğru yazdıysanız sizden şifre isteyecektir. Yazacağınız şifre güvenlik açısından ekranda gözükmeyecektir.Şifreyi yazdıktan sonra enter tuşuna basıyoruz ve giriş işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Artık sunucuya kullanıcınızın yetkileri dahilinde, bilginiz ve hayal gücünüzü kullanarak istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli SSH komutları

Bu rehberde sizlere detaylı bir SSH komut listesi vermeyeceğiz. Videodaki bazı komutları anlamlandırmanız için önemli ssh komutları listesi hazırladık.

  • mkdir komutu ile yeni bir dizin oluşturabilirsiniz.
  • rmdir komutu ile belirtilen dizini silebilirsiniz.
  • cd komutu ile belirtilen dizine geçiş yapabilirsiniz.
  • cd .. komutu ile bir üst dizine geçiş yapabilirsiniz.
  • Rm komutu ile dosya silebilirsiniz.
  • rm –rf komutu ile dizin silebilirsiniz.
  • ls komutu ile dizin içerisindeki dosyaları görebilirsiniz.
  • mv komutu ile dosya taşıma işlemi yapabilirsiniz.
  • wget ve curl ile dosya indirebilirsiniz.
  • tar xfz ile tar dosyasını dışarı çıkarabilirsiniz.

Putty nedir?

Linux ve macOS işletim sistemli bilgisayarlarda uzak sunucularla SSH bağlantısı kurabilirler. Windows terminali direkt olarak buna izin vermemektedir. Bu yüzden Putty yardımcı programını indirerek SSH istemcisi olarak kullanabilirsiniz. Windows 10 ile gelen özellikler arasında developer hesabındandan yapacağınız SSH bağlantı ayarının yüklenmesi ile bunada gerek duyulmamaktadır.

SSH ile Wordpress kurulumu

SSH ile Wordpres Kurulumu işleminde dikkat edilmesi gereken kullandığınız işletim sistemi SSH bağlantısına olanak sağlıyormu.Linux ve macOS kullanıyorsanız resimdeki adımlara geçebilir, eğer Windows kullanıcısıysanız developer hesabından SSH bağlantısını aktif ettikten sonra terminalden bağlanabilir yada putty programı aracılığıyla bağlantı işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonraki kısımda adım adım SSH ile Wordpress kurulumu resimli anlatımı yer almaktadır.

1.Adım - Terminali Açıyoruz

SSH ile Wordpress Kurulumu

Powershell terminalimizi açıyoruz.

2.Adım - SSH ile domaine bağlanıyoruz

SSH ile Wordpress Kurulumu

ssh kullanici@sunucu yazdıktan sonra enter'a basıyoruz ve gelen alana parolamızı girip enterlıyoruz.

3.Adım - SSH ile güncel wordpress sürümünü indiriyoruz

SSH ile Wordpress Kurulumu

wget http://wordpress.org/tar.gz yazıp enter'a basıyoruz. Güncel wordpress sürümümüzü saniyeler içerisinde indiriyoruz.

4.Dosyaları dışarı çıkarıyoruz

SSH ile Wordpress Kurulumu

tar xfz lastest.tar.gz komutu ile .tar dosyasında sıkıştırılmıştır Wordrpess dosyalarımızı çıkarıyoruz.

5.Adım - Dosyaları taşıyor ve gereksiz dosyaları siliyoruz

SSH ile Wordpress Kurulumu

Tar dosyasından çıkardığımız dosyalar wordpress klasöründe olduğu için önce wordpress klasörünün içini belirlediğimiz dizine mv wordpress/* ./ komutu taşıyoruz.
rmdir ./wordpress/ komutu ile wordpress klasörümüzü siliyoruz.
rm -f latest.tar.gz komutu ile indirdiğimiz tar dosyasını siliyoruz.

6.Adım - Cpanele Giriyoruz

SSH ile Wordpress Kurulumu

Domain adresimizin sonuna :2082 yazarak cpanele erişim sağlıyoruz.

7.Adım - Cpanelden Veritabanı Oluşturuyoruz+

SSH ile Wordpress Kurulumu

Cpanele giriş yaptıktan sonra MySQL® Veritabanları linkine tıklıyoruz. Açılan sayfada veritabanı işlemlerimizi yapabileceğimiz bölüm geliyor. Yukarıdaki resimde "1" olarak adlandırılan çerçeveden veritabanı adımızı belirleyip Veritabanı Oluştur butonuna tıklıyoruz. "2" olarak adlandırılan çerçevede veritabanımıza atayacağımız kullanıcımızın bilgilerini giriyoruz. Kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz. Şifre belirlerken 100 üzerinden değerlendirilir ve 100 yapmaya özen gösterin. Kötü niyetli kişiler kolaylıkla bulamaması için güçlü bir şifre belirlemeniz önemlidir.Veritabanı adımızı, veritabanı için atayacağımız kullanıcıyı belirledik. Şimdi sırada bunları eşleştirmede. "3" olarak adlandırılan çerçevede kullanıcı ve veritabanı adını seçtikten sonra ekle butonuna tıklıyoruz ve eşleştiriyoruz.

8.Adım - Wordpress kurulum ekranı

SSH ile Wordpress Kurulumu

SSH güncel wordpress sürümümüzü yükledikten sonra domain adresimize girerek Wordpress kurulum işlemlerine "Başlayalım" butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

9.Adım - Wordpress Veritabanı,kullanıcı,şifre alanı

SSH ile Wordpress Kurulumu

Cpanelden oluşturduğumuz Veritabanı adı, Kullanıcı adı, Parolayı yazarak Gönder butonuna tıklıyoruz.

10.Adım - Wordpress kurulumu başlat

SSH ile Wordpress Kurulumu

Bilgiler doğru ise Kurulumu çalıştır butonu karşımıza geliyor.

11.Adım - Site başlığı,kullanıcı,şifre ve mail alanı

SSH ile Wordpress Kurulumu

Hoşgeldiniz ekranı bizi karşılıyor. Bu alanda site bilgilerinizi giriyorsunuz. Eğer sisteminiz beta aşamasında ve indeks almasını istemiyorsanız Arama motorlarının bu siteyi indekslemesine engel olmaya çalış diyerek indekletmiyoruz. Wordpressi kur butonuna tıkladığımızda işlemimiz başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

12.Adım - Kurulum bitti

SSH ile Wordpress Kurulumu

Wordpress kurulum işlemi başarılı bir şekilde bitti.Giriş butonuna tıklayarak yönetim paneline belirlediğimiz kullanıcı adı ve parola ile giriş yapabilirsiniz.

Sonsöz

Bu rehberi hazırlarken SSH Nedir? SSH ile nasıl bağlantı kurulur? Windows ile SSH bağlantısı nasıl yapılır? Cpanel ile veritabanı nasıl oluşturulur? SSH ile Wordpress Kurulumu nasıl olur? SSH ile güncel Wordpress sürümü nereden edinilir? gibi sorulara yanıt bulmaya çalıştık. Yazıda ve sitede olmayan fakat aklınıza takılan Wordpress Soruları var ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.Tüm bu işlemleri sizlerin yerine yapmamızı isterseniz uygun fiyata Ücretli Danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.Aşağıda bulunan yöntemleride okuyarak size en kolay gelen yöntem ile kurulum işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşarak daha çok kişinin bilgilenmesine yardımcı olabilir,Wordpress bültenimize kayıt olarak Wordpresse dair tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

CPANEL

Wordpress kurulum işleminizi Cpanel üzerinden saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

FTP

FTP (File Transfer Protocol) programları kullanarak manuel Wordpress Kurulumu yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

SSH

SSH ile console üzerinden Wordpress Kurulum işlemi yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

ÜCRETLİ DANIŞMANLIK

Tüm bu işlemleri yapmak yerine sizin yerinize aynı gün içerisinde Wordpress uzmanları tarafından gerçekleştirebiliriz.

KURULUM HİZMETİ AL