FTP ile Wordpress Kurulum

FTP(File Transfer Protocol) üzerinden Firezilla yardımıyla manuel bir şekilde wordpress kurulum işleminin detaylarını bu yazıda bulabilirsiniz.Kalıcı bir anlatım olması için adım adım resimler ve yazı sonunda videolu anlatım kullanılmıştır.

Kiwi standing on oval

Bu rehberde neler yer alıyor;

Dosya Transferi

Web projelerinde ihtiyaca göre yazılım dilleri ve materyaller kullanılmaktadır. Bu dilleri derleyerek kullanıcıya sunulması tarafında hostinglerden yardım alırız. Geliştirmiş olduğumuz projeyi hostinglere yükledikten sonra kullanıcı tarayıcısında projemizi görebilir. Proje dosyalarını aracı uygulamalar ile transfer etmemiz mümkünüdür. Bu rehberde dosya transferleri ve yardımcı uygulamalar ile wordpress kurulumunu inceleyeceğiz.

FTP Nedir?

Kısaca FTP olarak adlandırdığımız kısaltmanın açılımı File Transfer Protocol'ün baş harflerinden oluşmaktadır. Servis sağlayıcımızın bize atadığı hostingde proje dosyalarımızı kullanmamız için transfer etmemiz gerekmektedir. Bu transfer işlemini protokoller aracılığı ile iletişime geçerek yapmaktayız.

Wikipedia : Dosya aktarım iletişim kuralı, bir veri yığınının - ASCII, EBCDIC, ve binary- bir uç aygıttan diğerine iletimi için kullanılmaktadır. Bir dosyayı FTP kullanarak başka bir TCP/IP ağı üzerindeki kullanıcıya yollamak için o ağdaki bilgisayarda geçerli bir kullanıcı ismi ve şifresi gerekmektedir.

FTP nasıl bağlanılır?

FTP hesabına birçok farklı yöntem ile bağlanabilirsiniz. Bizimde tavsiye ettiğimiz en sade ve basit yöntem yardımcı uygulamalar ile bağlanmanız yönünde olacaktır.

FTP programları nelerdir?

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok program bulunmaktadır. Bizim önerimiz ücretsiz programları kullanarak olası ek masraflardan kaçınmanız doğrultusunda olacaktır.Kullandığınız programların en güncel sürümlerini elinizde bulundurarak güvenlik zaafiyetlerinden kaçınabilirsiniz. En çok kullanılan FTP uygulamaları şunlardır:

  • FileZilla
  • Cyberduck
  • CuteFTP
  • FireFTP
  • Transmit
  • WinSCP
  • Direct FTP
  • Free FTP

Filezilla ile ftp bağlantısı

Filezilla ile ftp bağlantısı yapmak için 2 seçeneğimiz mevcut. Bunlardan birincisi hızlı bağlantı yapmaktır;

Ftp ile Wordpress Kurulumu
Yukarıdaki resimde göreceğiniz kırmızı çerçeveli alana Sunucu kısmına ftp adresinizi kullanıcı adı kısmına kullanıcı adınızı ve parola alanına parolanızı yazdıktan sonra ihtiyaç varsa portunuzu yazarak hızlı bağlan butonuna tıkladıktan sonra FTP hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınız alanda sunucunuzun özelliğine göre temel klasörler vardır. Yayınlamak istediğiniz, kullanıcıya gösterilmesini istediğiniz dosyaları www klasörüne yada public_html klasörüne bilgisayarınızda bulunan proje dosyalarınızı transfer edebilirsiniz.

ikinci yöntem ise aynı mantıkla çalışmaktadır. Filezilla programını açtıktan sonra sol üst köşede bulunan Dosya => Site Yönetcisi sekmesine tıklıyoruz. Açılana pencere aşağıdaki gibi olacaktır.

Ftp ile Wordpress Kurulumu
Bu pencerede "Site Ekle" butonuna tıkladıktan sonra sağ tarafta bulunan sunucu,kapı(port),iletişim kuralı,şifreleme,Oturum açma türü,Kullanıcı ve parola alanları mevcuttur.

Sunucu adresinize yazdıktan sonra kapı(port) numaranızı yazın.Oturum açma türünü "Normal" olarak seçin ve kullanıcı adınızla beraber parola alanlarını doldurun. Bu bilgileri girdikten sonra bağlan butonuna tıkladığınızda ftp bağlantı işleminiz gerçekleşecektir.

Filezilla ile dosya aktarma

Filezilla yardımı ile Dosya transfer prokolümüze bağlandıktan sonra sırada Filezilla ile dosya aktarma işlemi var. Bu işlemi 2 farklı metot ile yapabiliriz.

1. Yöntem : Proje dosyamızı bilgisayardan hepsini seçtikten sonra dosya bölümümüze sürükleyerek yüklemek.Aşağıdaki resimde kırmızı çerçeveli alana sürükle bırak yapabiliriz.

Ftp ile Wordpress Kurulumu
2. Yöntem: Aşağıdaki resimde kırmızı çerçeveli alandan bilgisayarınızda bulunan proje klasörünü atarak hepsini seçtikten sonra sağ tıklama yaptığınızda yükle seçeneği ile sağ alanda açık olan klasör içerisine (www klasörü) dosyalarınızı transfer etmenisini sağlayabilirsiniz. Aktarım kuyruğuna ekle seçeğini ile kuyruğa ekleyebilir (alt bölümde bulunan geniş pencere) istediğiniz zaman aktarım kuyruğunu başlatarak dosya transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu pencerede diğer bir alternatif ise kırmızı çerçeveli alandaki dosyalarınızı seçtikten sonra sürükle bırak ile sağ alana aktarabilirsiniz. En pratik ve kolay yöntemi seçmek size kalmıştır. Tüm bu seçeneklerle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Ftp ile Wordpress Kurulumu

Cpanel ile veritabanı işlemleri

Cpanel (Control Panel) üzerinden projelerimize dair birçok işlem yapılmaktadır. Bu yazımızda bizim ihtiyacımız olan Cpanel ile veritabanı işlemleri. Eğer Cpanel hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız Cpanel ile Wordpress Kurulumu içeriğiminde ki Cpanel Nedir? bölümünü okuyabilirsiniz.

Cpanele giriş yaptıktan sonra MySQL® Veritabanları linkine tıklıyoruz.


Açılan sayfada veritabanı işlemlerimizi yapabileceğimiz bölüm geliyor.


Yukarıdaki resimde "1" olarak adlandırılan çerçeveden veritabanı adımızı belirleyip Veritabanı Oluştur butonuna tıklıyoruz.
"2" olarak adlandırılan çerçevede veritabanımıza atayacağımız kullanıcımızın bilgilerini giriyoruz. Kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz. Şifre belirlerken 100 üzerinden değerlendirilir ve 100 yapmaya özen gösterin. Kötü niyetli kişiler kolaylıkla bulamaması için güçlü bir şifre belirlemeniz önemlidir.
Veritabanı adımızı, veritabanı için atayacağımız kullanıcıyı belirledik. Şimdi sırada bunları eşleştirmede. "3" olarak adlandırılan çerçevede kullanıcı ve veritabanı adını seçtikten sonra ekle butonuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran geliyor.


Yukarıdaki ekrandan Tüm Ayrıcalıklar tickini seçtikten sonra tüm özellikler ekleniyor. Değişikliği Uygula butonuna tıkladıktan sonra veritabanı işlemlerimiz başarılı bir şekilde gerçekleşiyor.

Ftp ile Wordpress kurulumu

Ftp ile Wordpres Kurulumu işleminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta, wordpress dosyasını resmi ve güncel versiyonuna indirdiğimizden emin olmaktır. Bunun için ister Google yardımıyla isterseniz yıllardır standartlaşan urlden direkt yönlenme yöntemiyle en güncel Wordpress sürümünü indirebilirsiniz. Wordpress'in kalıplaşmış son güncel sürümü wordpress.org/latest.zip adresinden otomatik olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bundan sonraki kısımda adım adım Manuel Wordpress kurulumu resimli anlatımı yer almaktadır.

1.Adım - Cpanele Giriş

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Domain adresimizin sonuna :2082 yazarak Cpanele Giriş yapıyoruz.

2.Adım - Cpanel Veritabanı oluşturma

Ftp ile Wordpress Kurulumu

MySQL® Veritabanları linkine tıkladıktan sonra veritabanı oluşturuyoruz.

3.Adım - Cpanel Veritabanı kullanıcısı oluşturma

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Kullanıcı adı,Şifre ve Şifre tekrar alanlarını doldurduktan sonra Kullanıcı Oluştur butonuna tıklıyoruz. Lütfen şifrenizi güvenli bir şifre olarak belirleyin.

4.Adım - Cpanel Veritabanı ile kullanıcı eşleştirme

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Oluşturduğumuz veritabanı adı ve kullanıcıyı bu bölümden seçerek EKLE butonuna tıkladıktan sonra çıkan alanda Tüm ayrıcalıklar seçeneğini seçerek tümünü aktif yapıyoruz ve değişikliği uygula diyerek veritabanı işlemlerimizi sonlandırıyoruz.

5.Adım - Güncel Wordpress dosyalarını indirme

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Wordpress'in resmi web sitesinden son sürümümüzü indiriyoruz.

6.Adım - Filezilla ile FTP bağlantısı

Ftp ile Wordpress Kurulumu

FTP(File Transfer Protocol) yardımcı uygulamamız olan Filezilla ile FTP hesabımıza giriş yapıyoruz ve public_html klasörünü açıyoruz.

7.Adım - Filezilla ile dosya aktarımı

Ftp ile Wordpress Kurulumu

İndirmiş olduğumuz güncel Wordpress sürümünü hostingimize yüklüyoruz.

8.Adım - Wordpress kurulum ekranı

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Wordpress yükleme işlemi bittikten sonra domain adresimize girerek Wordpress kurulum işlemlerine "Başlayalım" butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

9.Adım - Wordpress Veritabanı,kullanıcı,şifre alanı

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Cpanelden oluşturduğumuz Veritabanı adı, Kullanıcı adı, Parolayı yazarak Gönder butonuna tıklıyoruz.

10.Adım - Wordpress kurulumu başlat

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Bilgiler doğru ise Kurulumu çalıştır butonu karşımıza geliyor.

11.Adım - Site başlığı,kullanıcı,şifre ve mail alanı

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Hoşgeldiniz ekranı bizi karşılıyor. Bu alanda site bilgilerinizi giriyorsunuz. Eğer sisteminiz beta aşamasında ve indeks almasını istemiyorsanız Arama motorlarının bu siteyi indekslemesine engel olmaya çalış diyerek indekletmiyoruz. Wordpressi kur butonuna tıkladığımızda işlemimiz başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

12.Adım - Kurulum bitti

Ftp ile Wordpress Kurulumu

Wordpress kurulum işlemi başarılı bir şekilde bitti.Giriş butonuna tıklayarak yönetim paneline belirlediğimiz kullanıcı adı ve parola ile giriş yapabilirsiniz.

Sonsöz

Bu rehberi hazırlarken FTP Nedir? FTP ile nasıl bağlantı kurulur? En popüler FTP programları nelerdir? Cpanel ile veritabanı nasıl oluşturulur? Ftp ile wordpress kurulumu nasıl olur? Güncel Wordpress sürümü nereden edinilir? gibi sorulara yanıt bulmaya çalıştık. Yazıda ve sitede olmayan fakat aklınıza takılan Wordpress Soruları var ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.Tüm bu işlemleri sizlerin yerine yapmamızı isterseniz uygun fiyata Ücretli Danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.Aşağıda bulunan yöntemleride okuyarak size en kolay gelen yöntem ile kurulum işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşarak daha çok kişinin bilgilenmesine yardımcı olabilir,Wordpress bültenimize kayıt olarak Wordpresse dair tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

CPANEL

Wordpress kurulum işleminizi Cpanel üzerinden saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

MANUEL

FTP (File Transfer Protocol) programları kullanarak manuel Wordpress Kurulumu yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

SSH

SSH ile console üzerinden Wordpress Kurulum işlemi yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

ÜCRETLİ DANIŞMANLIK

Tüm bu işlemleri yapmak yerine sizin yerinize aynı gün içerisinde Wordpress uzmanları tarafından gerçekleştirebiliriz.

KURULUM HİZMETİ AL