Cpanel ile Wordpress Kurulum

Bu yazıda Cpanel özellikleri ve Wordpress Kurulum işlemini Cpanel yardımıyla nasıl hızlı bir şekilde yapabiliriz soruna yanıtlar bulacağız. Kalıcı bir anlatım olması için adım adım resimler ve yazı sonunda videolu anlatım kullanılmıştır.

Kiwi standing on oval

Bu rehberde neler yer alıyor;

Panel

Projelerinizi hayata geçirmek için hostinglere ihtiyaç vardır. Linux (CPANEL) ve Windows (PLESK) işletim sistemli sunucularda müşterilere hostingler sunulmaktadır. Hostingler üzerinden geliştiriciler işlemleri görsel yönlendirmeler ile hızlı bir şekilde yapabilirler.Bu yönlendirmelerin bulunduğu alanlara panel denilmektedir.Paneller ile projeler kolaylıkla hayata geçirilebilir, birçok pratik çözümüde beraberinde getirmektedir.

Cpanel Nedir?

Cpanel (Control Panel) Linux sunucular içerisinde bulunan hostinglerin yönetilmesini amaçlayan paneldir. Sade bir arayüze sahip olduğu için plesk panele göre daha çok tercih edilmekle beraber daha yaygın bir paneldir. Cpanel yardımı ile e-posta ve site yönetiminizi yapabilir, analizlerinizi inceleyebilir, veritabanı işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Cpanel lisansl bir ürün olup, hosting sağladığınız firma tarafından sağlanmaktadır. Siz sahip olduğunuz hosting ve paneli ile projelerinizde hızlıca aksiyon alabilirsiniz.

Cpanele nasl girilir?

Yazının bu kısmına kadar cpanel hakkında basit ve sadeliğinden bahsettik. En popüler panellerden biri olan Cpanele giriş yapmak isterseniz 4 seçenek sizi karşılıyor.

1-) Domaine adınız, domain şirketi tarafından verilmediyse ip adresini tanımlanır. bu ip adresinin sonuna /cpanel ekleyerek giriş yapabilirsiniz.
ÖRNEĞİN: http://111.111.11.11/cpanel şeklinde olabilir.


2-) Bir domaine(alan adına) sahipseniz site sonuna /cpanel ekleyerek giriş yapabilirsiniz.
ÖRNEĞİN: http://www.siteadi.com/cpanel


3-) Bir alan adına sahipseniz önüne cpanel. yazarak giriş yapabilirsiniz.
ÖRNEĞİN: http://cpanel.siteadi.com


4-) Bir alan adına sahipseniz site sonuna :2082 yazarak giriş yapabilirsiniz.
ÖRNEĞİN: http://www.siteadi.com:2082


Giriş ekranı geldiğinde karşınıza kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi girmeniz için bir ekran gelecektir. Bu form alanında sunucu yöneticiniz tarafından belirlenen kullanıcı adı ve parola bilgileri ile girebilirsiniz. Sunucu size ait ise domain için hesap oluştururken belirlediğiniz kullanıcı adı ve parolayı kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ: SSL sertifikalı bir alan adına sahipseniz kullanacağınız port :2082 yerine 2083 olarak değiştirmelisiniz.

Cpanel - Dosyalar

Cpanele giriş yaptıktan sonra 1. sırada karşımıza Dosya bölümü karşılıyor. Bu bölüm içerisinde yer alanlar şunlardır;

 • Dosya Yöneticisi
 • Görüntüler
 • Dizin Gizliliği
 • Disk Kullanımı
 • FTP Hesapları
 • FTP Bağlantıları
 • Yedekleme
 • Yedekleme Sihirbazı
 • Git Version Control
 • File and Directory Restoration

Dosya Yöneticisi: Cpanel üzerinden dosya yükleme, indirme, silme ve taşıma işlemleri yapabileceğiniz alandır. Bu alandan klasör oluşturma, dosya izinleri, html düzenleyici ve yeniden adlandırma özelliklerini kullanabilirsiniz.

Görüntüler: Bu alandan hostinginizde bulunan resimlere müdahale edebilmenize olanak sağlıyor. 3 bölümden oluşmaktadır. Thumbnailer alanından resimlerinizi küçük resim olarak kayıt edebilirsiniz. Ölçekleyici bölümünden kayıtlı olan resimlerin boyutlarını değiştirebilirsiniz. Dönüştürücü bölümünden dosya formatını değiştirebilirsiniz. (png uzantılı bir resimi jpg uzantılı resime çevirebilirsiniz.)

Dizin Gizliliği: Güvenlik bizim için herşeydir. Dizin gizliliği bölümünde belirlemiş olduğunuz klasöre(dizini) şifreli koruma altına alabilirsiniz. Oluşturacağınız kullanıcı adı ve şifre ile bu alana giriş yapılmaktadır.

Disk Kullanımı: Disk Kullanımı özelliğiyle hesabınızın kullanılabilir alanınları takip edebilirsiniz. Hostinginizin kota aşımı problemi ile karşılaşmamanız için klasörlerin anlık boyutunu inceleyebilir, bu incelemeler sonucu gereksiz bulduğunuz alanları temizleyebilirsiniz.

FTP Hesapları: Hostinginizde kullanıcı olarak açtığınız FTP kullancılarını görebilir, şifre değiştirme, kota değişimi, silme ve yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

FTP Bağlantıları:Bu alanda hostinginize bağlı olan hesapları inceleyebilir, izinsiz işlemleri yapanları gözlemleyebilirsiniz.

Yedekleme: Sitenizdeki dosyaları yedekleme işlemlerini bu alandan yapabilirsiniz. Tam Yedekleme seçeneği ile hostinigizin tüm klasörlerinin yedeğini alabilirsiniz. Kısmi Yedekleme seçeği ile belli klasörlerin yedeğini alabilirsiniz. Bir MySQL Veritabanı Yedeği seçeneğinden mysql yedeğinizi, E-posta ileticileri seçeneğinden e-posta yedeklerinizi kayıt altına alabilirsiniz.

Yedekleme Sihirbazı: Yedekleme işlemindeki seçenekleri burdanda pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Git Version Control: Dosyalarını .git üzerinden okutarak versiyon kontrollerini yapabilirsiniz.

File and Directory Restoration: Dosya ve dizin restorasyonunda ise yedek alabilir, bu yedekleri geri yükleme işlemini pratik yolla yapabilirsiniz. Yedekleme yapılandırma arayüzünden bu seçeneği aktif ettiğiniz taktirde bu alandan yararlanabilirsiniz.

Cpanel - Veritabanları

Cpanel yardımınıyla tüm veritabanı işlemlerinizi bu alandan yapabilirsiniz. Bu bölüm içerisinde yer alanlar şunlardır;

 • phpMyAdmin
 • MySQL® Veritabanları
 • MySQL® Veritabanı Sihirbazı
 • Uzak MYSQL

phpMyAdmin: Oluşturmuş olduğunuz tüm veritabanlarını bu alanda görebilirsiniz. Veritabanları üzerinden veri ekleyebilir (manuel) SQL sorguları oluşturabilir,içe ve dışa aktarma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

MySQL® Veritabanları : Bu alandan veritabanları oluşturabilir, kullanıcı ve şifreleri belirleyebilir, veri tabanlarına kullanıcı ve izinlerini atayabilirsiniz.

MySQL® Veritabanı Sihirbazı : Bu alandan veritabanı,kullanıcı,şifre ve yetki işlemleri adımlar halinde pratik bir yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

Uzak MYSQL: Uzak sunucudaki mysql veritabanına bağlantı yapmak için ip adresi yazarak izin verilmesi şartı ile bağlantı kurabilirsiniz.

Cpanel - ETKİ ALANLARI

Alan adları ile ilgili tüm işlemlerinizi bu bölümden yapabilirsiniz. Etki alanları bölümünde bulunan alanlar şunlardır;

 • Site Yayımlayıcısı
 • Eklenti Etki Alanları(Addon Domain)
 • Alt Etki Alanları(Subdomain)
 • Rumuzlar (Aliases)
 • Yeniden Yönlendirme
 • DNS Zone Editör

Site Yayımlayıcısı: Basit bir web sitesi yayınlama aracıdır. Cpanel bünyesinde bulunan HTML şablonları bazı alanları (temanın müsade ettiği alanları) düzenleyebilir, hızlı bir şekilde (3 adımda) aktif edebilirsiniz.

Eklenti Etki Alanları: Addon domain, tek bir kontrol paneli üzerinden birden fazla alan adınızı kontrol etmenize ve yayın yapmanıza olanak sağlar.Web siteleri aynı kontrol paneli üzerinden kontrol edilseler de birbirlerinden bağımsız şekilde çalışırlar.

Alt Etki Alanları: Domainizin bir alt domaini olarak oluşturabilir, birden fazla sistemi tek bir hosting içerisinde barındırabilirsizi. Oluşturacağınız alt etki alanı(subdomain) site önüne gelmektedir. ÖRNEĞİN: https://sub.siteadi.com

Rumuzlar (Aliases): Bir websitesini birden fazla domain üzerinden çalışmaya yarar ÖRNEĞİN: .com ve .org uzantılı domainlerinizi sadece .com alanında bulunan sistemden kullanıcılara sunabilirsiniz.

Yeniden Yönlendirme: Alan adınızı farklı bir adrese yönlendirmek istediğinizde bu seçeneği kullabilirsiniz. ÖRNEĞİN: .net uzantılı domain adresinize giriş yapmak isteyen kullanıcılarınızı .com uzantılı alan adınıza yönlendirebilirsiniz.

DNS Zone Editör: Zone editör ile A Kaydı, MX kaydı ve CNAME kayıtları ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Cpanel - E-POSTA

Cpanelde bulunan e-posta bölümünde alan adınızla ilişkili tüm mail işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Bu alanda yer alan bölümler şunlardır;

 • E-posta Hesapları
 • İleticiler
 • E-posta Yönlendirmesi
 • Otomatik Yanıtlayıcılar
 • Varsayılan Adres
 • Gönderimi İzle
 • Genel E-posta Filtreleri
 • E-posta Filtreleri
 • Doğrulama
 • Adres Aktarıcısı
 • Spam Filters
 • Şifreleme
 • BoxTrapper
 • Email Disk Usage

E-posta Hesapları: E-posta hesabı ekle sekmesinde adres,şifre ve kotasını belirleyerek mail adresi oluşturabilirsiniz. E-posta hesapları sekmesinde varolan maillerinizi görebilir, webmaile ulaşabilir,şifre güncelleme ve silme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Varolan E-posta Hesabı sekmesinde alan adınıza tanımlı mail adresinize ulaşabilir disk yönetimini inceleyebilirsiniz.

İleticiler: E-posta hesabınızı oluşturdunuz fakat bu adrese gelen mailleri başka bir mail adresine iletilmesini istiyorsanız (gmail yada hotmail adresinizi güncel olarak kullanıyor olabilir bu adreslere iletilmesini isteyebilirsiniz) yapmanız gereken işlemleri bu alandan yönetebilirsiniz.

E-posta Yönlendirmesi: Alan adınıza tanımlı e-postaları belirlediğiniz bir sunucuya yönlendirmenizi sağlayan özellikler bu alanda yer almaktadır.

Otomatik Yanıtlayıcılar: Bir mail gönderdiğimizde otomatik olarak yanıtlayan mailleri birçok firmada görürüz. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz, en kısa sürede ekibimiz tarafından sizlere geri dönüş sağlanacaktır mesajları bu bölümden yapılmaktadır.

Varsayılan Adres: Alan adınıza tanımlı oluşturduğunuz bir mail adresi vardır. Fakat ziyaretçi farklı bir mail adresine gönderim yaparak sizinle iletişime geçmesi yönünde yanlış bir işlem yapmıştır. Siz bu yanlış işlemi doğru şekilde yöneterek varsayılan adresinize mailleri alabilirsiniz. Kullanıcı hatasını doğru şekilde yöneterek kaliteli bir iletişim sağlayabilirsiniz.

Gönderimi İzle: Ziyaretçilerinize mail attınız fakat ulaştımı, bir hata mı meydana geldi, ulaşan maillerin istatistiği nedir gibi soruların yanıtlarını Cpanel- Gönderim İzle alanından yanıt bulabilirsiniz.

Genel E-posta Filtreleri: Gerek firmalar gerek ise kullanıcılar Spam maillerden müzdarip bir durumdayız. Bir alan adı maili kullanıyorsanız sizde istemediğiniz mail adreslerinden gelen mailleri spam klasörüne yada belirleyeceğiniz bir klasöre taşıyarak rahatsızlığınızı minimum seviyede tutabilirsiniz.

E-posta Filtreleri: Belirttiğiniz bir e-posta adresi için e-posta filtreleri oluşturun ve yönetin. İstenmeyen postaları engellemek, postaları yeniden yönlendirmek veya mesajları bir programa iletmek istediğiniz zamanlarda kullanışlı olabilir.

Doğrulama: Gönderdiğiniz mailler ziyaretçilerin spam yada önemsiz klasörüne düşüyor olmasının sebeplerinden bir tanesi doğrulama alanından spf,Mx,Dkim kayıtlarının girilmemiş olmasından olabilir.Sizlerde daha etkili mail iletişimi sağlamak istiyorsanız mail doğrulaması yapmanızı tavsiye ederiz.

Adres Aktarıcısı: Bu özellik, hesabınız için eşzamanlı olarak çoklu e-posta adresi veya e-posta ileticileri oluşturmak için 2 dosya türü kullanmanıza izin verir. Verileri içeri aktarmak için Excel elektronik tablo dosyalarını (.xls) veya Virgülle Ayrılan Değer dosyalarını -diğer adıyla CSV dosyaları (.csv)- kullanabilirsiniz. Bir CSV dosyası bir .csv uzantısı verilmiş olan bir düz metin dosyasıdır.

Spam Filters: İstenmeyen e-mailleri belirleyen bir filtremeledir. ApacheSpamAssasin alt yapısı ile çalışmaktadır. mailleri otomatik olarak puanlar ve puan altına kalırsa istediğiniz işlemi (örneğin silme yada taşıma) işlemini size sormadan gerçekleştirir.

Şifreleme: Şifreli bir mail gönderebilir, gönderdiğiniz kişi kendisine iletilen şifre ile bu maili okuyabilir.

BoxTrapper: ApacheSpamAssasin alt yapısı kullanarak spam maillerle mücadele amaçlı aktif edilebilir bir özelliktir.

Email Disk Usage: Alan adınıza tanımla mail detaylarını görebilirsiniz. Disk alanınızı doldurmamak adına gereksiz yada spam klasörüne düşen mailleri bu alandan silebilirsiniz.

Cpanel - METRİK

Alan adınıza ait ziyaret,hata ve cpu kullanımı hakkında bu alanda bilgiler bulabilirsiniz.Bu bölümde yer alan özellikler şuanlardır;

 • Ziyaretçiler
 • Hatalar
 • Bant Genişliği
 • Ham Erişim
 • CPU ve Eş Zamanlı Bağlantı Kullanımı

Ziyaretçiler: Bu işlev, alan adınıza 1.000 adede kadar en son Apache günlüğü girişlerini görüntüler. Botlar, kullanıcılar ip adresleri, gönderdiği istek boyutları gibi detayları inceleyebilirsiniz.

Hatalar: Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği zamanlarda oluşturduğu loglar doğrultusunda meydana gelen son 300 hatanın kaydınız bu alanda bulabilirsiniz.

Bant Genişliği: Alan adınız için bant genişliği kullanımını görmenizi sağlar. Toplam bant genişliği kullanımınızın yanı sıra ilgili ayın bant genişliği kullanımını gösterir. Bu tüm HTTP (web) ve POP (posta) bant genişliği kullanımını içerecektir ve sistem yöneticiniz FTP bant genişliği kaydını etkinleştirmişse FTP bant genişliği kullanımını da içerebilir.

Ham Erişim: Ham Erişim Günlükleri, grafikler, çizelgeler ya da diğer grafikleri görüntülemeden web sitenizi kimin ziyaret ettiğini görmenizi sağlar. Ham Erişim Günlükleri menüsünü sitenizin sunucu erişim günlüğünün sıkıştırılmış bir sürümünü indirmek için kullanabilirsiniz. Bu, sitenizi ziyaret edenleri hızlı şekilde görmek istediğinizde çok kullanışlı olabilir.Oluştracağınız kayıt ile 24 saatlik ve aylık verileri otomatik olarak kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz. Aksi taktirde sistem otomatik olarak son birkaç saatlik verileri bünyesinde barındırır, yeni veriler kayıt edildikten sonra eski kayıtlar silinir.

CPU ve Eş Zamanlı Bağlantı Kullanımı: Sitenizde son 24 saat içerisinde oluşan kaynak kullanımından meydana gelen hataları grafik üzerinden incelemenize olanak sağlayan bölümdür.

Cpanel - GÜVENLİK

Alan adınızın güvenliği ile ilgili tüm işlemleri bu bölümde yapabilirsiniz. Güvenlik bölümünde bulunan alanlar şunlardır;

 • Ip Engelleyici
 • SSL/TLS
 • Hotlink Koruması
 • Leech Koruması
 • SSL/TLS Sihirbazı
 • SSL/TLS Status
 • Lets Encrpyt SSL

Ip Engelleyici: Bu özellik bir dizi IP adresinin sitenize erişmesini önlemek için onları engellemenizi sağlar. Ayrıca tam nitelikli bir alan adı da girebilirsiniz ve IP Reddetme Yöneticisi onu sizin için bir IP adresine ayrıştırmaya çalışır.

SSL/TLS: SSL/TLS Manager, SSL sertifikaları, sertifika imza istekleri ve özel anahtarlar oluşturmanıza izin verecektir. Bunlar, web sitenizin güvenliğini sağlamak için SSL’i kullanmanın parçasıdır. SSL, siteniz üzerindeki sayfaları güvenlik altına almanıza izin verir böylece oturum açma bilgileri, kredi kartı numaraları, vb. düz metin yerine şifreli bir şekilde gönderilir. Sitenizin oturum açma alanlarını, alışveriş sayfalarını ve İnternet üzerinden hassas bilgilerin gönderildiği diğer sayfaları güvenlik altına almak önemlidir.

Hotlink Koruması: Hotlink koruması, diğer web sitelerinin web siteniz üzerindeki dosyalara doğrudan bağlanmasını engeller. Diğer siteler, bu durumda bile, aşağıda belirtmediğiniz herhangi bir dosya tipine bağlanabilir (örneğin, html dosyaları). Örneğin, sitenizdeki herhangi bir resmi İnternet üzerinde başka bir yerden görüntülemek için bir img etiketi kullanmaktır.Diğer site, sizin bant genişliğinizi çalıyor. Doğrudan bağlantılara izin vermek istediğiniz sitelerin tümünü listeleyin. Bu sistem, sahip olduğunuzu bildiği sitelerin tümünü listeye eklemeye çalışır; ancak diğer siteleri eklemeye ihtiyacınız olabilir.

Leech Koruması: Leech Koruması, kullanıcılarınızın şifrelerini vermelerini ve sitenizin sınırlı bir alanında herkesin görebileceği şekilde eklemelerini engeller. Bu özellik, gizliliği ihlal edilen hesapları sizin seçtiğiniz bir URL’ye yönlendirecektir

SSL/TLS Sihirbazı:SSL ve TLS işlemlerinizi yapmaya olanak sağlayan bir araçtır. Kullanımı oldukça pratik olup hızlıca SSL işlemlerinizi gerçekleştirebilirisiniz.

SSL/TLS Status: Alan adınızda kullandığınız SSL ve TLS sertifika durumlarını bu bölümde inceyebilirsiniz.

Lets Encrpyt SSL: Alan adınıza ücretsiz olarak Let's Encrypt™ SSL kurmanıza yardımcı olan pratik bir araçtır. Bu sayede ücretsiz olarak SSL işlemlerinizi hızlıca yapabilirsiniz.

Cpanel - YAZILIM

Projenizde kullancağınız yazılım işlemleri ve gerekli ayarların bir kısmını yapabileceğiniz bölümdür. Yazılım bölümünde bulunan alanlar şunlardır;

 • PHP PEAR Paketleri
 • Site Yazılımı
 • Web Sitesini Optimize Edin
 • MultiPhp Yöneticisi
 • MultiPhp INI Düzenleyicisi
 • Softaculous Apps Installer

PHP PEAR Paketleri: Projelerinizde farklı Pear paketleri kullanmak isteyebilirsiniz. Web Hostinginizde tüm özellikler açık olarak gelmeyecektir. Sizler bu alanda kurmak istediğiniz paketi arayıp yada seçip hızlı bir kurulum işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Site Yazılımı: Bu bölümde aktif ettiğiniz hızlı kurulum yazılımlarını görebilir, önceden kullandığınız yazılım paketlerini tekrar kurabilirsiniz.

Web Sitesini Optimize Edin: Apache üzerinden web sitenizi optimize edebilirsiniz. Bu özellik kapalı olarak geldiği için sizin manuel olarak dosya türleri belirtmeniz yada tüm dosyaları sıkıştır seçeneğini aktif ederek ekstra bir eklenti yada yazılıma gerek duymadan ziyareçilerinize hızlı bir deneyim sunarak, arama motorları kriterlerine uygun olarak optimize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

MultiPhp Yöneticisi: Alan adınızda yada alt alan adınızda php'nin farklı sürümlerini kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin ana domaininizde php 5.4 kullanmak isterken alt domainde php 7.2 kullanmak isteyebilirsiniz. Bu isteğinizi yerine getirmek için MultiPhp Yöneticisi alanını kullanabilirsiniz.

MultiPhp INI Düzenleyicisi: php.ini dosyanızı bu alanda yazılım özelliklerinize göre düzenleyebilir alt ve ana domainlerinizde kendi isteğinize göre güncelleyebilirsiniz.

Softaculous Apps Installer: Birçok yazılımı hızlı bir şekilde kurmaya olanak tanıyan uygualama bölümüdür. İçerisinde bir çok içerik yöneticisi,muhasebe,e-ticaret yazılımlarını bulundurmaktadır.

ÖNEMLİ: Hızlı wordpress kurulum işleminide bu alandan seçerek yapağız. Yazının sonraki adımlarında görsel ve videolu anlatım ile saniyeler içerisinde Cpanel ile Wordpress Kurulumu işlemi yapacağız.

Cpanel - GELİŞMİŞ

Hostunuzun yönetimi,cron işlemleri,indeksler,hata ve apache hakkında genel detaylı bilgilerin bulunduğu alandır.Gelişmiş bölümünde bulunan alanlar şunlardır;

 • Litespeed Web cache Manager
 • Webhost Manager
 • Cron İşleri
 • İndeksler
 • Hata Sayfaları
 • Apache İşleyiciler
 • MIME Türleri

Litespeed Web cache Manager: Projenizde cache kullanmak için ekstra yazılım ve eklentiler kullanırız. Projenize ekstra yük olmaması için cache işlemini bu bölümden yapabiliriz.

Webhost Manager: Diğer biraz adıyla WHM panele giriş için kullanılır. Sunucuzdan hesap ekleme çıkarma gibi tüm detayları bu alanda yapabilirsiniz.

Cron İşleri: Cron işleri, siteniz üzerinde belirli komutları ve komut satırlarını otomatikleştirmenize izin verir. Bir komutu veya komut satırını her gün, her hafta, vb. aralıklarla belirli bir saatte çalışacak şekilde programlayabilirsiniz.

İndeksler:İndeks Yöneticisi, İnternet üzerinde bir dizinin görünüm biçimini özelleştirmenize olanak sağlar.

Hata Sayfaları: Bazı durumlarda ziyaretçiler adresinize ulaşamaz ve ziyaretçiye hata mesajı döndürür. Bu hata mesajlarını özelleştirebilirsiniz.

Apache İşleyiciler: Apache web sunucusu yazılımının siteniz için belirli dosya tiplerini ve uzantılarını nasıl yönettiğini kontrol eder. Apache, CGI komut dosyalarını ve sunucu tarafından çözümlenmiş dosyaları işlemek üzere yapılandırılmış olarak gelir. İşleyiciyi ve aşağıdaki uzantıyı manuel olarak ekleyerek yeni bir dosya tipini mevcut bir işleyiciyle işlemek için Apache’yi yapılandırabilirsiniz. Örneğin, sunucunun .example uzantılı dosyaları CGI dosyası olarak işleme almasını sağlamak için, İşleyici altına “cgi-script” ve Uzantı(lar) altına “.example” yazabilirsiniz.

MIME Türleri: MIME türleri, tarayıcılara belirli uzantıları nasıl işleyeceklerini söyler. Örneğin, metin/html MIME türü, .htm, .html, ve çoğu sürücüdeki .shtml uzantılarına eşittir ve bu, tarayıcınıza bu uzantılara sahip olan tüm dosyaları HTML dosyaları olarak yorumlamalarını söyler. MIME türlerini değiştirebilir ve sitenize özel yeni tipler ekleyebilirsiniz (sistem tarafından tanımlanan MIME türü değerlerini değiştiremeyeceğinizi unutmayın). MIME türleri sık sık, yeni teknolojiler piyasaya sürüldüğünde bu teknolojileri işleyecek şekilde kullanılır.

Cpanel - TERCİHLER

Alan adları ile ilgili tüm işlemlerinizi bu bölümden yapabilirsiniz. Etki alanları bölümünde bulunan alanlar şunlardır;

 • Şifre & Güvenliği
 • Dili Değiştir
 • Stili Değiştir
 • İletişim Bilgileri
 • Kullanıcı Yöneticisi

Şifre & Güvenliği: Cpanel şifrenizi değiştirmek için bu alanı kullanabilirsiniz. Form altında güvenli şifre ipuçlarına yer verilmiştir. Bu talimatları okuyarak güvenli bir şifre oluşturarak güvenliğinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Dili Değiştir: Cpanelde kullandığınız dil seçeneğini değiştirebilirsiniz.

Stili Değiştir: Cpanel temasını basic,dark,light,retro temalarıyla değiştirebilirsiniz.

İletişim Bilgileri: Cpanel iletişim bilgilerinizi bu alanda değiştirebilirsiniz.

Kullanıcı Yöneticisi: Atadığınız yöneticileri bu alanda görebilir yetkilerini düzenleyebilir yada silebilirsiniz.

Cpanel - UYGULAMALAR

En fazla tercih edilen scriptler bölümünde kullandığınız aktif ettiğiniz uygulamaları bu alanda görebilirsiniz.

Wordpress Manager:Wordpress Manager uygulaması ile saniyeler içerisinde wordpress kurulum işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu uygulama anlatımı aşağıda resimli ve videolu anlatım ile tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Cpanel ile Wordpress Kurulumu

Bu resimli anlatımda Wordpress Manager uygulaması ile saniyeler içerisinde wordpress kurulum işlemini anlatmaktadır. Adımları dikkatli bir şekilde gerçekleştirdiğiniz taktirde başarılı bir sonuç elde edeceksiniz.

1.Adım - Cpanele Giriş

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Cpanele giriş yapıyoruz. Eğer nasıl giriş yapacağınızı bilmiyorsanız Cpanele nasıl girilir? bölümüne bakabilirsiniz.

2.Adım - Cpanel Wordpress Uygulaması

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
En çok tercih edilen scriptler bölümünde Wordpress uygulamasını seçiyoruz.

3.Adım - Cpanel ile Wordpress Kurulum

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Wordpress uygulamasına giriş yaptıktan sonra Install Now tıklıyoruz.

4.Adım - Wordpress Script Ayarları

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Script ayarları alanında Protokol seçimi,domain seçimi, Yükleme dizini belirliyoruz.
ÖNEMLİ: Yükleme dizini ana dizin ise boş bırakıyoruz.

5.Adım - Wordpress Site Ayarları

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Site Settings alanında site başlığı ve açıklamasını yazıyoruz.

6.Adım - Wordpress Yönetici Ayarları

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Admin Account alanında yönetici kullanıcı adı, şifresi ve mail adresi belirliyoruz.

7.Adım - Wordpress Tema Seçimi

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Select Theme alanında siteniz için bir tema belirliyoruz ve YÜKLE butonuna tıklıyoruz. E-posta kurulum bilgilerinizi mail ile almak isterseniz yüklenin altında bulunan alana mail adresinizi yazabilirsiniz.

8.Adım - Wordpress Yüklenmesi

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Kurulum işlemi devam ederken bekliyoruz.

9.Adım - Wordpress Kurulumu Başarılı

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Tebrikler,kurulum başarılı. Saniyeler içerisinde wordpress kurulum işlemini tamamladınız, kullanıma hazır.

10.Adım - Wordpress Kurulumu Tamamlandı

Cpanel ile Wordpress Kurulumu
Site adresine girdiğinizde seçtiğiniz tema kurulu bir şekilde gelecektir. Artık Bloglamaya hazırsınız!

Sonsöz

Bu rehberde Cpanel nedir? Cpanel özellikleri nelerdir? Cpanele nasıl giriş yapılır? Cpanelde neler yapabilirim? Cpanel ile nasıl wordpress kurulur? sorularına yanıtlar bulduk. Resimli ve videolu anlatım ile hızlı bir wordpress kurulum işlemi nasıl yapılır öğrendik. Tüm bu işlemleri sizlerin yerine yapmamızı isterseniz uygun fiyata Ücretli Danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.Aşağıda bulunan yöntemleride okuyarak size en kolay gelen yöntem ile kurulum işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşarak daha çok kişinin bilgilenmesine yardımcı olabilir, Wordpress bültenimize kayıt olarak Wordpresse dair tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

CPANEL

Wordpress kurulum işleminizi Cpanel üzerinden saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

FTP

FTP (File Transfer Protocol) programları kullanarak manuel Wordpress Kurulumu yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

SSH

SSH ile console üzerinden Wordpress Kurulum işlemi yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

ÜCRETLİ DANIŞMANLIK

Tüm bu işlemleri yapmak yerine sizin yerinize aynı gün içerisinde Wordpress uzmanları tarafından gerçekleştirebiliriz.

KURULUM HİZMETİ AL